Odstranění kožních útvarů

Nesprávně jim všem říkáme pihy nebo bradavice. Co dělat když nám překážejí nebo nám ubírají krásu?

Kožní útvary, léze

Na kůži se mohou v průběhu života objevit různé útvary, které mohou svého nositele obtěžovat jak v běžném životě tak i svým nevábným vzhledem. Přes svou různorodost a množství variant bývají kožní útvary laickou veřejností označováný souhrně jako „pihy“ nebo „ bradavice“.

Jaké jsou důvody k odstranění

Kromě estetických důvodů, odstraňujeme kožní útvary, abychom zabránili možnosti jejich poranění, například oděvem, při sportu nebo při pracovní činnosti a tak i následnému komplikovanému hojení poraněných kožních útvarů. Poranění a následné krvácení může postiženého omezit v pracovním nebo společenském životě. Následné odstranění poraněného útvaru je pak zcela na místě. Pacienti s mnohočetným výsevem nejrůznějších kožních útvarů oprávněně pociťují obavy a vyhýbají se některým formám společenského styku (koupání, opalování, strach z intimity).

Metody odstranění

Po vyšetření pacienta a podle charakteru kožního útvaru rozhodne o způsobu jeho odstranění kožní lékař. Ve většině případů lze použít laser. V našem Estetickém laserovém centru je používán typ CO 2 laser (více informací o tomto laseru najdete v části Moderní technologie). Při vyšetřování kožních útvarů dermatologem dbáme maximálně na rozlišení vhodnosti či nevhodnosti laserového zákroku, proto dermatolog automaticky používá při vyšetření dermatoskop.

Kdy je vhodná doba?

Doba vhodná k ošetření je září až květen.

Cena výkonu

konečnou cenu a počet ošetření určuje dermatolog na základě velikosti, počtu a charakteru kožních útvarů.

vyšetření dermatoskopem 300,- Kč
Konzultace s dermatologem  400,- Kč
odstranění znamének a kožních útvarů
– cena za jeden útvar
od 500,- Kč
odstranění znamének a kožních útvarů
– cena za 4 útvary
1 500,- až 2 500,- Kč
odstranění znamének a kožních útvarů
– cena za 6 a více útvarů
3 000,- až 5 000,- Kč
odstranění bradavic – cena za sadu ošetření
– dle množství a rozsahu
1 500,- až 4 000,- Kč

Průběh výkonu

Ošetření se provádí v místním-lokálním znecitlivění formou krému EMLA. Výkon trvá od několika málo vteřin do desítek minut v závislosti na rozsahu ošetřované plochy. Ošetření je vnímáno jako mírné štípání či pálení.

Po ošetření je místo začervenalé, hojení probíhá zhruba 5-7 dní – opět záleží na rozsahu výkonu. U plošných ošetření, jako je vyhlazení vrásek, jizviček po akné, dochází k plošné dermabrazi-ošetřovaná plocha tečkovitě krvácí a mírně mokvá. V případě odstranění kožních útvarů – znamének se ošetřená ploška hojí jako běžný stroupek.

Velmi důležitá je doba po zahojení ošetřovaného místa. Nesmí být vystavováno UV záření a to v jakékoli jeho formě – slunce, solárium. Tato doba je 2-4 měsíce. Je nutné tedy používat přípravek s vysokým UV filtrem či blokátorem UV záření. Faktor SPF 50.