Přílišná péče pleti škodí, protože si zvykne a vyžaduje pořád víc. Botox je nebezpečný a laserová depilace vydrží maximálně jednu sezonu. Kolik podobných mýtů jste o estetických zákrocích slyšeli vy? My dost na to, abychom se zeptali zkušené laserové terapeutky z Estetického laserového centra Estela, jak to doopravdy je!

Péče o sebe samu, svůj vzhled a s tím související sebevědomí bezesporu patří do životního stylu ženy 21. století. Jenže, kdy a jak začít?
Těžko určit nějakou věkovou hranici, je to samozřejmě individuální. Chodí k nám pětadvacetileté i ženy po šedesátce. Nicméně kdybych to měla zobecnit, prvním impulzem bývá pocit, že odraz v zrcadle už není takový, jako byla klientka zvyklá. Všimne si vějířků kolem očí nebo výraznější nosoretní rýhy. Svou roli v tom hraje také genetika. Pokud máte v rodině fyziognomické předpoklady k výrazným vráskám na čele nebo v oblasti glabely mezi obočím, vyplatí se příliš neotálet a vyrazit za odborníkem. Mezi klientkami máme běžně ženy kolem třicítky, které k nám docházejí čistě preventivně na aplikaci kyseliny hyaluronové, protože například trpí výraznou asymetrií v obličeji a brání se tak jejímu zafixování. Žádná z nás nechce v pětačtyřiceti vypadat na šedesát.

Není to ale do budoucna na škodu, nechat si pleť už takto brzy „zvykat“ na péči estetické medicíny?
To je častý mýtus, který slýchám. Nedává ale smysl, protože tím své pleti naopak pomáháte, žádná závislost nevzniká. Když zůstanu u příkladu kyseliny hyaluronové – je to tělu vlastní látka, která se aplikuje do hlubších vrásek, kde povrch vyrovná a krásně vyhladí. Laicky řečeno v ní funguje jako houba. Mimo to na sebe váže vodu, pleť hydratuje z hloubky a dokáže uzamknout „šťavnatý“ vzhled pokožky. Navíc používáme opravdu kvalitní materiály, které se v pleti zafixují na 12 i 18 měsíců, takže klientky nemají potřebu chodit častěji než jednou za dva roky. Ty starší jednou za rok.

Co takový botox? Ten nemá zrovna dobrou pověst…
Botox je oproti kyselině hyaluronové neurotoxin, tělu vlastní není a funguje na jiném principu. De facto zabraňuje smršťování svalu, a tak se vráska nemůže dál prohlubovat. Látka se z těla beze zbytku odbourá, na druhou stranu však poměrně brzy – účinky odeznívají po 3 až 6 měsících. Když se ale své pleti začnete věnovat včas, můžete botox na hodně dlouho odložit nebo ho vůbec nepotřebovat.

Vím, že léto už je sice pryč, ale co se týče příští sezony: kdy je ideální začít uvažovat o laserové depilaci a je trvalé odstranění chloupků skutečně trvalé?
Možná budete překvapená, ale příprava na příští léto v tomto smyslu začíná už teď! Trvalé odstranění chloupků není záležitost jedné návštěvy, a tak platí, že čím dřív vyrazíte, tím lépe. Navíc právě pečlivá a opakovaná laserová péče zajistí, že vám hebká pokožka skutečně vydrží. Určitě tuto proceduru doporučuji, máte hned o starost míň, nemusíte balit epilátor ani žiletky nebo přemýšlet, jestli si můžete obléct šaty na ramínka. Jak nádherně nedávno shrnula jedna klientka: je to absolutní komfort, který si zaslouží každá z nás.

  • Petra Velichová, laserová terapeutka Estely | 14. září 2021