S LÁSKOU, SLUNCE

Přes mraky to neopaluje. Ve stínu to neopaluje. Stačí se namazat jednou. Schválně, kolikrát jste v souvislosti se sluníčkem některou z těchto vět slyšeli, nebo sami řekli? Pravdou je, že na nich není pravdy ani trochu. Tohle léto se ale díky nám zvládnete opálit bezpečně a na jedničku. Čeho se vyvarovat a na co dát pozor, radí MUDr. Veronika Fialová a Petra Velichová z Estetického laserového centra Estela v Hradci Králové.

K létu slunce zkrátka patří, zároveň s sebou ale nese řadu rizik. Jak se jich vyvarovat?
Pravdou je, že sluneční paprsky nás takzvaně nabíjí energií (vyplavuje se melatonin) a díky UV záření se v těle tvoří důležitý vitamín D. Nadměrné vystavování pokožky slunečnímu záření ale bohužel způsobuje předčasné stárnutí kůže, ztrátu elasticity a vlhkosti kůže, tvorbu vrásek, pigmentových skvrn a v neposlední řadě i rakovinu kůže. Klíčové je proto znát svůj fototyp kůže, na jehož základě si vypočítáme, jaký SPF (sun protection factor) je pro nás vhodný. Měli bychom používat opalovací přípravky, které mají ochranu nejen proti UVB, ale i proti UVA záření a taktéž kvalitní přípravky po opalování, které zklidní pokožku, obnoví vlhkost a elasticitu kůže.

Existuje vůbec něco jako bezpečné opalování? Jak ho docílit?
Docílíme ho, jestliže budeme dodržovat několik zásad: nanášet opalovací krém s adekvátním SPF faktorem minimálně 20-30 minut před pobytem na slunci v dostatečné vrstvě a během dne nátěr několikrát opakovat – opravdu krémem nešetřete. Zejména po zimě, případně jedete-li k moři či do vyšších nadmořských výšek, je vhodné začít s opalováním postupně, po kratších časových intervalech a pomalu dobu pobytu na slunci prodlužovat. Také nedoporučujeme cíleně se vystavovat slunečním paprskům mezi 12-15 hodinou.

V Estele se věnujete odstraňování pigmentových skvrn, ty kromě genetiky nebo hormonálních změn způsobuje právě sluníčko. Jak takové ošetření u vás probíhá?
Způsobů odstraňování pigmentových skvrn je několik. Postupnou a neinvazivní metodou, která přináší výrazné zesvětlení, nebo odstranění hyperpigmentací, je chemický peeling. Ten se doporučuje absolvovat alespoň v sérii čtyř ošetření. Hodí se na celkové sjednocení barevnosti pleti a redukci pigmentací vyskytujících se ve větších plochách. Invazivní metodou, kterou stačí aplikovat jednou, je laser. Tato vysoce účinná metoda ihned odstraní nevzhledné tmavé skvrny. Je třeba počítat s několikadenním hojením ošetřeného místa.

Jak viditelné jsou po ošetření výsledky? Zmizí pigmentace úplně?
Některé typy pigmentací úplně odstranit nejde. Je to zejména tzv. melasma, pigmentace stimulovaná hormony a UV zářením zároveň. Za úspěch se považuje výrazné problednutí postižených ploch a preventivní opatření, kterým se taktéž věnujeme. Podstatou je aplikace speciálních zesvětlujících sér. Ty zabraňují tmavnutí v letním období. Pigmentace vznikající věkem ve formě drobných skvrnek, například na obličeji či hřbetech rukou, jsou laserem odstraňovány zcela.

Je možné se po ošetření slunit a opalovat bez omezení?
Bohužel ne, pokožka má totiž takzvanou pigmentační paměť, přebytek pigmentu se tedy může vytvořit na stejném místě znovu. Proto je třeba důsledná fotoprotekce. To znamená denní používání UV bloku – opalovacího krému s faktorem 50. Navíc po aplikaci speciálních zesvětlujících procedur, které provádíme, je taktéž nutné pokožku chránit proti sluníčku většinou dva až tři měsíce po zákroku. Ideální je proto provádět tato ošetření na podzim či v zimě.

Dá se proti solární pigmentaci nějak účinně bránit, pokud si nechceme slunění úplně odepřít?
Prevencí je nejen použití přípravků s ochranným SPF faktorem, ale také vhodných přípravků, které vám pomohou zredukovat již vzniklé hyperpigmentace a zároveň zabrání vzniku nových pigmentových skvrn. V našem centru máme dlouhodobé zkušenosti a velmi dobré výsledky s kosmetickými přípravky Medik 8. Na léto jsme pro naše klienty vytvořili depigmentační balíček obsahující depigmentační sérum v kombinaci se silným antioxidačním sérem. Jejich množství vystačí na celé léto.

MUDr. Veronika Fialová  a Petra Velichová