ZA KRÁSNĚJŠÍ OČI

A LEPŠÍ POHLED NA SVĚT

Trápí vás nelichotivé „váčky“ pod očima, pokleslá víčka, která vám znemožňují pohodlně se nalíčit? Tak to možná uvažujete o plastické operaci víček neboli blefaroplastice, v současnosti jednom z vůbec nejčastějších zákroků estetické medicíny. Co vás čeká a nemine, odhalil oční mikrochirurg prim. MUDr. Karel Havlíček, MBA a laserová terapeutka Petra Velichová z estetického laserového centra Estela.

Co bývá tím prvním impulzem, který přivede pacientky do vaší ordinace?
KH: Fakt, že se nemohou nalíčit. Tato obtíž je podle mých zkušeností většinou upozorní na problém jako první. Problém s pokleslými víčky však není pouze estetického charakteru, ale také funkčního. Pacienti si stěžují mimo jiné na pocit těžkých očí, který je způsoben „skládáním“ převislé kůže při každém otevření oka.

Říkáte pacienti, nechávají si tedy u vás operovat pokleslá víčka i muži?
KH: Všímám si tohoto trendu hlavně v posledních letech. Vyhledávají nás převážně obchodní zástupci, manažeři – zkrátka ti, kteří se hodně pohybují mezi lidmi. Koneckonců já jsem toho živým důkazem, nedávno jsem plastickou operaci víček rovněž podstoupil. Pacientky mi v ordinaci hubovaly, že už bych ji taky potřeboval (smích). I přes zvýšený zájem mužů však pořád zhruba 80 procent naší klientely tvoří ženy.

Jde o bolestivý zákrok?
KH: Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ne. Zákrok provádíme v lokálním umrtvení, což je asi jediný trochu nepříjemný moment – ona „včelička“. Je to podobné jako u zubaře, cítíte jemný tlak, pálení, které do půl minuty přejde, a pak už jen nasloucháte cinkání nástrojů, rozhodně necítíte žádnou bolest. Navíc za hodinku je hotovo.
PV: Když to potom klientka zpětně hodnotí, říká, že se strachovala zbytečně. Operace je obecně dobře snášená včetně anestezie. Dokonce nám občas i někdo usne.
KH: Právě nenáročnost zákroku i následná rychlá rekonvalescence neodrazuje ani starší dámy, které mají jinak obecně pocit, že už to pro ně „nemá cenu“.

Kdy je nejvhodnější zákrok podstoupit, nevadí aktuální chladné počasí?
KH: Současné chladno určitě není na škodu, naopak vadí horké léto, kdy se vlivem vyšších teplot ranky hůře hojí a hrozí větší riziko zánětu, hnisání apod. V červenci a srpnu tedy plastické operace víček neprovádíme, nejde o výkon, který by se nedal o měsíc odložit.

Existují pro operaci nějaká omezení, jako například věk nebo užívané léky? Na co se klientky v této souvislosti nejčastěji ptají?
KH: Věk určitě nehraje roli, problém povislých víček může řešit padesátiletá žena stejně jako pětatřicátnice. Jedině je třeba vysadit léky na ředění krve, všechny tyto otázky však řešíme už na prvotní konzultaci.
PV: Často se klientky ptají, zda vadí léky na srdíčko nebo na tlak – nevadí. Zdravotních kontraindikací pro tento zákrok je naprosté minimum. Některé dámy se léčí s šedým nebo zeleným zákalem, ani tyto oční choroby nejsou nijak na překážku.
KH: Přesně tak, je důležité znovu říci, že oka se při operaci ani nedotkneme, pracujeme s kůží okolo. Občas padne otázka na riziko jizev v očním okolí, které je naprosto minimální. Ranky jsou sešity plastickým stehem s použitím nejjemnějších, avšak velmi pevných šicích materiálů.

Zákrok trvá zhruba hodinu, mohou po něm klienti odjet samy domů, například MHD?
PV: Po svých odejdou, nicméně vhodnější je domluvit si doprovod. Jedno oko je totiž zcela zalepené a druhé má částečný průzor, na cestu tedy určitě uvidí, ale z hlediska bezpečnosti doporučujeme asistenci. Už první den po operaci se však pacienti o sebe postarají zcela sami, dokonce mohou v případě nutnosti i řídit.
KH: Vždycky pacientkám říkám, že čím víc budou po operaci odpočívat, tím menší budou mít modřiny. Je dobré se těsně po zákroku vyvarovat všemu, co zvyšuje krevní tlak: žádná silná káva, víno ani cigarety. Je také dobré podestlat si víc pod hlavou a ležet v polosedu.
PV: Co se bolesti týče, tak už v ordinaci poskytujeme analgetika a pociťuje-li to tak pacientka, jsme schopni ji vybavit jimi i domů, nicméně v 99 procentech se druhý den po operaci už bolest nedostavuje.

Takže si dámy po zákroku nemusí brát dva týdny dovolené?
KH: Vůbec ne. Pochopitelně záleží, co dělají, pokud pracuje žena v prašném prostředí, tak doporučuji zůstat alespoň týden doma, nicméně pokud sedí v kanceláři, není takové opatření třeba. Z tohoto důvodu tyto operace provádíme v pátek, což klientkám vyhovuje, neboť přes víkend se dají do pořádku a v pondělí jdou do práce – viditelně krásnější a s lepším pocitem.

Ženy v diskuzích na internetu tvrdí, že po blefaroplastice omládly i o deset let.
KH: Pocitově určitě. Nejen z estetického hlediska je tento zákrok pozitivní, ale i z hlediska běžné funkčnosti. Díky operaci se vám rozšíří zorné pole, protože převis víčka ho často omezuje, dostavuje se pocit volných očí a někdo dokonce tvrdí, že i líp vidí (smích). To je však z medicínského hlediska pochopitelně nesmysl.

Operují se horní a dolní víčka zároveň?
KH: Na některých pracovištích ano, u nás ne. Já se svojí víc jak dvaatřicetiletou praxí tento postup nedoporučuji, jedná se o velký zákrok v očním okolí. Vhodný rozestup mezi jednotlivými výkony je zhruba dva měsíce. Výhodou navíc je, že pokud pacientka pociťuje u první operace nějaký nedostatek, lze ho během té druhé odstranit a určité drobnosti doladit podle přání klientky.

Mohou se na vás klientky po operaci v případě, že by se jim na hojení nebo jejich celkové rekonvalescenci něco nezdálo, obrátit?
KH: Rozhodně, dostanou telefonní kontakt na sestřičku, která je na příjmu i o víkendu. Mohou kdykoli zavolat a poradit se. Pokud se v jejich popisu situace sestřičce něco nezdá, volá mně a po dohodě s pacientkou konzultujeme klidně v neděli.

prim. MUDr. Karel Havlíček, MBA
oční mikrochirurg

Petra Velichová
laserová terapeutka